Profil participant

Listă participanti înregistrați

Cursuri pre-congres

Inregistrarea online pentru cursurile pre-congres este activa.
Pentru inregistrare trebuie sa va autentificati in contul dumneavoastra.
Inregistrare cursuri


NOU!

BURSA PENTRU TINERI CERCETATORI/REZIDENTI


Citeste mai mult...

Asociatia Nationala Romana de Mucoviscidoza Timisoara ofera 15 burse, constand in taxa de participare la congres pentru tineri cercetatori / rezidenti.
Conditii de acordare:

  1. Tanar cercetator / rezident, prim autor al lucrarii
  2. Rezumatul sa fie incarcat pe site la rubrica tanar cercetator / rezident
  3. Sa fie cu cotizatia de membru a Societatii Romane de Pediatrie la zi.
    Se asigura bursa in cuantum de 30 E, pentru cei care sunt membri SRPed.

O comisie va evalua in cel mai scurt timp rezumatele si castigatorii vor fi anuntati.


Incarcate REZUMATE!
Perioada de trimitere a rezumatelor a luat sfârșit.
Data limită a fost 1 iunie 2015.

Date de reţinut

Perioada de trimitere a rezumatelor
15 februarie – 1 iunie 2015
Data limită pentru rezervarea cazării:
1 iulie 2015

Program stiintific
Scientific program

2 septembrie 2015

Sala 1

14:00 - 16:00 Curs precongres - Neonatologie - Sesiunea I / Precongress course - Neonatology - Session I
Chair: Manuel Rui Garcia Carrapato (Porto Portugal)

14:00 - 14:30 Sindromul de Raspuns Inflamator Fetal ( SRIF )
Fetal Inflammatory Response Syndrome ( FIRS )
Manuel Rui Garcia Carrapato (Porto, Portugal)
14:30 - 14:50 Multirezistenta bacteriana, o provocare pentru neonatologie
Antimicrobial resistance, a chalenge for neonatology
Monica Licker (Timisoara, Romania)
14:50 - 15:10 Infectia nenatala cu treponema pallidum
Neonatal infection with treponema pallidum
Maria Stamatin (Iasi, Romania)
15:10 - 15:30 Infectia neonatala cu streptococ de grup B
Neonatal infection with group B streptococcus
Manuela Cucerea (Targu-Mures, Romania)
15:30 - 16:00 Discutii
Discussion

16:20 - 18:00 Curs precongres - Neonatologie - Sesiunea II / Precongress course - Neonatology - Session II
Chair: Ralf Schlӧsser (Frankfurt Germany)

16:20 - 16:50 Infectia cu virus citomegalic a prematurului
Cytomegalovirus infection of the premature infant
Ralf Schlӧsser (Frankfurt, Germany)
16:50 - 17:10 Limite si posibilitati ale testelor de diagnostic in infectiile perinatale
Limits and posibilities of diagnostic tests in perinatal infections
Livia Ognean (Sibiu, Romania)
17:10 - 17:30 Markeri de diagnostic precoce al septicemiei neonatale
Early diagnostic markers for neonatal septicemia
Constantin Ilie (Timisoara, Romania)
17:30 - 18:00 Discutii
Discussion

Sala 2

14:00 - 16:50 Curs precongres - Gastroenterologie / Precongress course - Gastroenterology
Chairs: Marin Burlea (UMF Iasi), Liviu-Laurentiu Pop (UMF Timișoara)

14:00 - 14:40 Boala de reflux gastroesofagian
Gastrooesophageal reflux disease
Marin Burlea1, Alexandru Pîrvan2 (1. Iași; 2. Cluj-Napoca, Romania )
14:40 - 15:10 Helicobacter pylori in practica pediatrica: rol nociv sau benefic?
Helicobacter pylori in pediatric practice: harmful or beneficial role?
Victoria Hurduc (București, Romania )
15:10 - 15:40 Alergia alimentara gastrointestinala la sugar si copilul mic: prezent, perspective de viitor
Gastrointestinal food allergy in infant and toddler: present and future perspectives
Gabriela Leșanu (București, Romania )
15:40 - 16:20 Care sunt optiunile terapeutice actuale in boala inflamatorie intestinala pediatrica?
What are the existing therapeutic options in pediatric inflammatory bowel disease?
Daniela Serban (Cluj-Napoca, Romania )
16:20 - 16:50 Managementul afectării digestive în mucoviscidoză (fibroză chistică) la copil
Management of digestive impairment in Cystic fibrosis (mucoviscidosis)
Liviu-Laurentiu Pop (Timișoara, Romania )

Sala 3

14:00 - 16:00 Curs precongres - Nutriția copilului sănătos și bolnav / Precongress course - Healthy and sick child nutrition
Chairs: Nicolae Miu (UMF Cluj Napoca), Oana Mărginean (UMF Tg Mureș)

14:00 - 14:30 Deficitul de lactaza -congenital (de tip infantil si adult) si secundar
Congenital lactase deficiency (in childhood and adulthood) and secondary
Nicolae Miu (Cluj-Napoca, Romania )
14:30 - 15:00 Intestinul iritabil la copil
Iritable bowel syndome in children
Oana Mărginean (Tg Mureș, Romania )
15:00 - 15:30 Stressul oxidativ si terapia antioxidanta in fibroza chistică la copil
Oxidative stress and antioxidant therapy in cystic fibrosis children
Dana-Teodora Anton-Paduraru (Iași, Romania)
15:30 - 16:00 Probiotice, prebiotice, simbiotice – evidențe clinice
Probiotics, prebiotics, simbiotics – clinical evidence
Victoria Hurduc (București, Romania )

16:20 - 18:00 Curs precongres - Farmacologie clinică pediatrică / Precongress course - Pediatric clinical pharmacology
Chair: Camil Vari (UMF Tg Mureș)

16:20 - 16:50 Medicatia 'off label' in pediatrie
Off – label Pediatric Drug Prescribing
16:50 - 17:20 Particularitati farmacocinetice si farmacodinamice la copii. Calculul dozelor in pediatrie.
Pharmacokinetic and pharmacodynamic characteristics of drugs in children. Establishing the proper pediatric doses
17:20 - 17:50 Medicatia in timpul perioadei de alaptare. Calculul expunerii sugarului la medicament.
Drug prescribing during breastfeeding. How to evaluate the infant exposure to the drug
17:50 - 18:00 Discutii
Discussion

Sala 4

14:00 - 17:40 Curs precongres - Pneumologie / Precongress course - Pneumology
Chairs: Doina Anca Pleșca (UMF București), Nanulescu Mircea (UMF Cluj-Napoca)

14:00 - 14:40 Bronsiolita acuta
Acute bronchiolitis
Doina Anca Pleșca (București, Romania)
14:40 - 15:20 Pneumonia comunitara
Community acquired pneumonia
Sorin Man (Cluj-Napoca, Romania )
15:20 - 16:00 Astmul bronsic la sugar si copilul mic
Asthma in infants and toddler
Mircea Nanulescu (Cluj-Napoca, Romania)
16:00 - 17:00 Patogeneza astmului bronsic
Asthma pathogenesis
Cristian Gheonea (Craiova, Romania )
17:00 - 17:40 Antibioterapia in infectia respiratorie din mucoviscidoza (fibroza chistică)
Antibiotherapy in cystic fibrosis pulmonary infection
Ioana Ciucă (Timișoara, Romania)

Sala 5

14:00 - 16:00 Curs precongres - Urgente Pediatrice / Precongress course - Pediatric Emergencies
Chair: Coriolan Emil Ulmeanu (UMF București)

14:00 - 15:00 Socul anafilactic la copil si adolescent – protocol european
Anaphylactic shock in children and adolescent
15:00 - 16:00 Actualitati in tratamentul de urgenta al intoxicatiilor acute in etapa prespital
Up to date in prehospital emergency treatment in acute poisoning

3 septembrie 2015

Sala Europa

08:00 - 10:30 Pneumologie / Pneumology
Chair: Doina Anca Pleșca
CO-Chairs: David Greenberg, Cristian Gheonea, Sorin Man

08:00 - 08:20 Pneumoniile interstitiale cronice
Child Interstitial lung disease
Sorin Man (Cluj-Napoca, Romania)
08:20 - 08:40 Biomarkeri neinvazivi ai inflamatiei in astmul bronsic
Inflamation non-invasive biomarkers in asthma
Mircea Nanulescu (Cluj-Napoca, Romania)
08:40 - 09:00 Particularitatile astmului sever in copilarie
Peculiarities of severe asthma in childhood
Doina Anca Pleșca, Eugenia Buzoianu (Bucuresti, Romania)
09:00 - 09:20 Obstructive sleep apnea in infants and children
Obstructive sleep apnea in infants and children
Aviv Goldbart (Beer-Sheva, Israel)
09:20 - 09:40 Complicated pneumonia
Complicated pneumonia
David Greenberg (Beer-Sheva, Israel)
09:40 - 10:00 Update in Pediatric Respiratory Failure
Update in Pediatric Respiratory Failure
Stefan Grosek (Ljubljana, Slovenia)
10:00 - 10:20 Corticoterapia in patologia respiratorie la copil
Corticotherapy in respiratory pathology in children
Cristian Gheonea (Craiova, Romania)
10:20 - 10:30 Discutii
Discussion

10:30 - 10:45 Pauză de cafea / Coffee Break

10:45 - 13:00 Endocrinologie și Diabet pediatric / Pediatric Endocrinology and Diabetes
Chair: Iulian Velea
CO-Chairs: Lenuta Popa, Otilia Marginean, Corina Paul

10:45 - 11:25 Priorități in diagnosticul și tratamentul tulburărilor de creștere
Priorities for the diagnosis and treatment of growth disorders
Martin O. Savage (London, UK)
11:25 - 11:40 Cancerul tiroidian la copil
Thyroid cancer in children
Corin Badiu (Bucuresti, Romania)
11:40 - 11:50 Boala Graves - Particularități la copil
Graves disease - particular aspects in children
Corina Paul, Iulian Velea (Timișoara, România)
11:50 - 12:00 Dezordinile de dezvoltare sexuală - soluții mici la probleme mari
Sexual develoment disorder - small solution to big problem
Otilia Mărginean, Marinela Lesovici (Timișoara, România)
12:00 - 12:10 Efecte non-clasice ale vitaminei D în patologia pediatrică
Non-clasic effects of the vitamin D in pediatric pathology
Iulian Velea, Corina Paul (Timișoara, România)
12:10 - 12:25 Cronodisrupția și obezitatea
Chronodisruption and obesity
Rodica E. Cornean, Bianca Simionescu (Cluj Napoca, România)
12:25 - 12:35 Relația dintre indicele de masă corporală, procentul de țesut adipos și nivelul leptinei la copiii obezi
Relationship between the body mass index, percentage of adipose tissue and leptin in obese children
Camelia Al-Khzouz, Cecilia Lazea, Ioana Nascu, Alina Cotlet (Cluj Napoca, România)
12:35 - 12:50 Diabetul zaharat tip 2 si insulinorezistenta la copii si adolescenti: de la teorie la practica
Type 2 diabetes mellitus and insulin resistance in children and adolescents: from theory to clinical practice
Victoria Cret (Cluj Napoca, Romania)
12:50 - 13:00 Bariere in realizarea echilibrului glicemic la copiii si adolescentii cu diabet zaharat tip 1.
Barriers in glicemic control in children and adolescent with type 1 diabetes
Ileana Puiu, Carmen Niculescu, Laura Marinau, Petra Surlin, Alina Popa, Dora Popescu, Georgica Costinel Tartea (Craiova, Romania)

13:00 - 13:30 Simpozion NUTRICIA EARLY LIFE NUTRITION / NUTRICIA EARLY LIFE NUTRITION Symposium

13:00 - 13:30 Importanta diagnosticului si managementului tulburarilor functionale digestive la copil
The importance of diagnosis and management of gastrointestinal disorders
Marin Burlea, Jiri Bronsky (Iasi, Romania - Prague, Czech Republic)

13:30 - 14:00 Simpozion SUNWAVE (RESPISUN) / SUNWAVE (RESPISUN) Symposium

13:30 - 14:00 Abordarea terapeutica a bronsiolitei acute din perspectiva recomandarilor actuale
Management of acute bronchiolitis in terms of current recommendations
Doina Anca Pleșca (Bucuresti, Romania)

14:00 - 15:00 Pauză de prânz - Vizionare postere / Lunch Break - Posters viewing
Dana Anton (PP 1-16), Cristina Maria Mihai (PP 17-32), Valeriu Lupu (PP 33-48, ), Mihai Gafencu (PP 48-64)

15:00 - 15:30 Simpozion 3 F Plantamed / 3 F Plantamed Symposium

15:00 - 15:30 Rolul infectiilor respiratorii in patologie pediatrica
The role of respiratory infections in pediatric pathology
Doina Anca Pleșca (Bucuresti, Romania)

15:30 - 15:45 Simpozion PHARMABRANDS / PHARMABRANDS Symposium

15:30 - 15:45 Rolul acizilor grași polinesaturați în creșterea și dezvoltarea copilului
The role of polyunsaturated fatty acids for the child's growth and development
Victoria Hurduc (Bucuresti, Romania)

15:45 - 17:45 Nutriție și Boli Metabolice / Nutrition and Metabolic Diseases
Chair: Nicolae Miu
CO-Chairs: Oana Mărginean, Victoria Hurduc, Corina Paul

15:45 - 16:10 Oligoelementele la copilul in creștere
The trace elements and their role in nutrition
Nicolae Miu, Bianca Simionescu (Cluj-Napoca, Romania)
16:10 - 16:40 The role of gluten in the pathogenesis of type 1 diabetes mellitus and Crohn disease
The role of gluten in the pathogenesis of type 1 diabetes mellitus and Crohn disease
Andras Arato (Budapesta, Hungary)
16:40 - 17:00 Nutriția și creierul
Nutrition and brain development
Victoria Hurduc (Bucuresti, Romania)
17:00 - 17:15 Rolul polimorfismelor IL-6 572 C/G, 190 C/T, and 174 G/C in tulburările de nutriție ale copilului
The role of IL-6 174 G/C, IL-6 190 G/C, IL-6 572 G/C genes polymorphisms in nutritional disorders of children
Oana Mărginean (Tg.Mures, Romania)
17:15 - 17:30 Alimentația complementară și microbiomul
Complementary feeding and the microbiome
Cristina Becheanu (Bucuresti, Romania)
17:30 - 17:45 Nutriția în obezitatea copilului
Nutrition in child obesity
Corina Paul, Iulian Velea (Timisoara, Romania)

17:45 - 18:15 Lansare carte / Book release
Prof. Dr. Coriolan Emil Ulmeanu

19:00 - 20:30 Festivitatea de deschidere „OPERA ROMÂNĂ” Timisoara /
Speaker: Dr. Aysun Bideci - Turkey

20:30 Cocktail / Get Together Party
Foyer Opera Timisoara

Sala Timiș-Mures

08:00 - 09:00 Sesiune comuna SRP si Societatea Turca de Pediatrie / The Romanian and The Turkish Societies of Pediatrics joint session
Chairs: Marin Burlea, Aysun Bideci

08:00 - 08:10 Introduction
Introduction
Marin Burlea1, Aysun Bideci2 (1. Iasi, Romania; 2. Ankara, Turkey)
08:10 - 08:35 Refluxul gastroesofagian la nou născut și sugar
Gastroesophageak reflux în new born and infant
Valeriu Lupu (Iasi, Romania)
08:35 - 09:00 Aspects of pediatric care in Turkey
Aspects of pediatric care in Turkey
Enver Hasanoglu (Ankara, Turkey)

09:00 - 10:30 Simpozion International Satelit / International Satellite Symposium
Chairs: Laszlo Szabo, Mahmoud Rashad

09:00 - 09:20 Advantages of Preventive Nurse System
Advantages of Preventive Nurse System
Laszlo Szabo (Budapest, Hungary)
09:20 - 09:40 Urinary screening in 6-12years school children in Saudi Arabia “ Makkah and Al-Baha regions
Urinary screening in 6-12years school children in Saudi Arabia “ Makkah and Al-Baha regions
Mahmoud Rashad (Al Baha, Saudi Arabia)
09:40 - 10:00 Breast Feeding Practices in Al Baha Region, Saudi Arabia, and Factors affecting it
Breast Feeding Practices in Al Baha Region, Saudi Arabia, and Factors affecting it
Carmen Nassar (Al Baha, Saudi Arabia)
10:00 - 10:20 Surfactant in Pediatric Patients with ARDS
Surfactant in Pediatric Patients with ARDS
Ivan Vidmar (Ljubljana, Slovenia)
10:20 - 10:30 Discutii
Discussion

10:30 - 10:45 Pauză de cafea / Coffee Break

10:45 - 13:00 Primul Simpozion Satelit Italo-Roman / The first Italo-Romanian Satellite Symposium
Chairs: Salvatore Vendemmia, Marin Burlea

10:45 - 11:05 Copilul care sforăie, ce trebuie stiut
What to Know About Snoring in Children
Doina Anca Pleșca (Bucuresti, România)
11:05 - 11:25 Metabolomics in perinatal medicine: evolution or revolution?
Metabolomics in perinatal medicine: evolution or revolution?
Vassilios Fanos (Cagliari, Italy)
11:25 - 11:45 Manifestari respiratorii in boala de reflux gastroesofagian
Respiratory Symptoms in Gastroesophageal Reflux Disease
Marin Burlea (Iasi, România)
11:45 - 12:05 Corelatia genotip-fenotip in mucoviscidoza (fibroza chistica) in practica clinica
Genotype-fenotype correlations in Cystic Fibrosis clinical practice
Liviu-Laurentiu Pop (Timisoara, România)
12:05 - 12:25 La malattia da virus ebola
The ebola virus disease
Domenico Perri, Olga Diana (Aversa (CE), Italy)
12:25 - 12:45 Malattie bollose in epoca neonatale:diagnosi clinica
The Bullous diseases in newborns:the clinical diagnosis
Salvatore Vendemmia (Aversa (CE), Italy)
12:45 - 13:00 Premiu pentru cea mai buna lucrare/poster ( 500 Euro) oferit de GRUPPO NORMANNO DI NEFROUROLOGIA PEDIATRICA E NEONATALE ( G.N.N.N.P) cu ocazia Primului Simpozion Italiano -Roman de catre presedinte, prof. dr. Salvatore Vendemmia
Award for research ( 500 Euro) offered by GRUPPO NORMANNO DI NEFROUROLOGIA PEDIATRICA E NEONATALE ( G.N.N.N.P. ) on the occasion of The First Italo -Romanian Satellite Symposium
Salvatore Vendemmia (Aversa (CE), Italy)

13:00 - 13:15 Simpozion FITERMAN PHARMA / FITERMAN PHARMA Symposium

13:00 - 13:15 Modalitati noi de eficientizare a tratamentului anemiei feriprive la copii
New ways to streamline the treatment of iron deficiency children anemia
Evelina Moraru (Iasi, Romania)
13:00 - 13:15 ENERGIA ORO pentru fiecare copil!
ENERGIA ORO for each child!
Liviu Laurentiu Pop Timisoara, România (Timisoara, România)

14:00 - 15:00 Pauză de prânz - Vizionare postere / Lunch Break - Posters viewing
Dana Anton (PP 1-16), Cristina Maria Mihai (PP 17-32), Valeriu Lupu (PP 33-48, ), Mihai Gafencu (PP 48-64)

15:30 - 15:45 Simpozion A&D PHARMA / A&D PHARMA Symposium

15:45 - 17:45 Boli Infecțioase și Vaccinologie / Infectious diseases and vaccinology
Chair: Monica Luminos

15:45 - 16:05 Corelația dintre virusul herpex simplex 1 și tromboza extinsă de sinusuri venoase cerebrale la un copil cu status procoagulant
Relationship between Herpex simplex virus type 1 and extensive thrombosis in a child with inherited hypercoagulable states
Monica Luminos, Anuța Bilașco, Angelica Vișan, Magdalena Vasile, Cristina Negulescu, Mădălina Merișescu, Camelia Kouris, Sabina Schiopu, Anca Drăgănescu (Bucuresti, Romania)
16:05 - 16:25 Infectii invazive cu S. pneumoniae la pacientii cu factori de risc
Invasive pneumococcal disease in patients with high risk factors
Monica Luminos, Anca Draganescu, Angelica Visan, Magdalena Vasile, Cristina Negulescu, Cornelia Dogaru, Diana Slavu, Anuța Bilașco (Bucuresti, Romania)
16:25 - 16:45 Locul infectiei cu Bordetella spp. in patologia respiratorie.Analiza retrospectiva a cazurilor pediatrice din perioada 2010-2014
The place of the Bordetella spp. Infection in the respiratory sindroms dominated by cough in infants and children, a 5 years survey
Monica Luminos, Dragănescu Anca, Angelica Vișan, Osman Endis, Mădălina Merișescu, Anuța Bilașco, Slavu Diana, Dogaru Cornelia, Sabina Schiopu (Bucuresti, Romania)
16:45 - 17:05 Colita cu C. difficile la copil - forme clinico-evolutive si tratament
Clostridium difficile colitis in children – clinical forms and treatment
Gheorghita Jugulete, Adina Stancescu, Luminita Marin, Cristina Popescu, Mădălina Merisescu, Endis. Osman, Monica Luminos (Bucuresti, Romania)
17:05 - 17:25 Particularitatile clinice si biologice ale meningoencefalitelor virale la copil
Clinical manifestations and biological properties of viral meningitis and encephalites in children
Monica Luminos, Angelica Vișan, Anca Drăgănescu, Anuța Bilașco, Mădălina Merișescu, Camelia Kouris, Magdalena Vasile, Diana Slavu, Cornelia Dogaru, Adrian Streinu-Cercel
17:25 - 17:45 Discutii
Discussion

10:30 - 10:45 Pauză de cafea / Coffee Break

Sala Hotel Boavista

10:45 - 13:00 Neurologie și Psihiatrie infantilă / Child Neurology and Psychiatry
Chairs: Iuliana Dobrescu, Dana Craiu

10:45 - 11:09 Evaluarea si interventia online in tulburarile de anxietate la adolescenti
Online assement and intervention in adolescent anxiety disorders
Elena Predescu, Roxana Sipos (Cluj-Napoca, Romania)
11:09 - 11:33 Abordarea edemului cerebral acut in practica pediatrica
Guidelines for the acute cerebral edema in pediatric practice
Andrei Zamfirescu, Mirela Iancu, Doina Anca Pleșca (Bucuresti, Romania)
11:33 - 11:57 Ipoteza celulelor stem si tulburarile de spectru autist
Stem cells hypothesizes in autism spectrum disorders
Iuliana Dobrescu, Cristina Anghel, Cristina Petrescu Ghenea, Ilinca Mihailescu, Laura Mateescu, Florina Rad (Bucuresti, Romania)
11:57 - 12:21 Sindromul opsoclonus-mioclonus. Cum recunoastem? Cum evaluam? Cum tratam?
Opsoclonus myoclonus syndrome. How do we recognize? How do we evaluate? How do we treat?
Catrinel Iliescu, Oana Tarta-Arsene Oana, Ileana Acsinte I, Dana Craiu (Bucuresti, Romania)
12:21 - 12:45 Factori parentali și familiali implicați în etiologia anorexiei nervoase la adolescent
Parental and family factors involved in anorexia nervosa in adolescents
Anda Jurma, Anda Maria, Morariu Daiana Lavinia, Albulescu Ramona-Carmen, Velea Puiu Iulian (Timisoara, Romania)
12:45 - 13:00 Discutii
Discussion

14:00 - 15:00 Pauză de prânz - Vizionare postere / Lunch Break - Posters viewing
Dana Anton (PP 1-16), Cristina Maria Mihai (PP 17-32), Valeriu Lupu (PP 33-48, ), Mihai Gafencu (PP 48-64)

15:45 - 17:45 Genetica / Genetics
Chair: Maria Puiu

15:45 - 16:05 Tulburarile de stocare ale acidului sialic
Sialic acid storage disorders and related diseases
Klootwijk Enriko (UK), William Gahl (USA), Marjan Huizing (USA) (UK, USA)
16:05 - 16:25 Evaluarea copillului cu intarziere in dezvoltarea psihomotorie sau retard mental. Necesitatea echipei!
Evaluation of the Child With Mental Retardation or Developmental Delays. A team is needed!
Simona Dumitriu 1, Adela Chirita-Emandi 2, Maria Puiu 2 (1. London, UK, 2.Timisoara, Romania)
16:25 - 16:40 Incidența principalelor mutații ale genelor GJB2 și GJB 6 în surditatea neurosenzorială a copiilor din România
Incidence of mutations of GJB2 and GJB6 genes in non-syndromic hearing loss of Romania
Călin Lazăr, Radu Popp, Camelia Al-Khzouz, Paula Grigorescu-Sido (Cluj-Napoca, Romania)
16:40 - 16:55 Diabetul zaharat de tip 2: genetic sau epigenetic ?
Type 2 diabetes: genetic or epigenetic?
Sorin Buzinschi (Brasov, Romania)
16:55 - 17:10 Corelații genotip-fenotip la pacienții cu sindrom Beckwith-Wiedeman
Genotype-phenotipe correlation in patients with Beckwith Wiedeman syndrome
Claudia Bănescu, Alina Bogliș, Moldovan Valeriu, Mărginean Oana, Grama Alina, Carmen Duicu (Tg Mures, Romania)
17:10 - 17:25 Actualități în managementul diagnostic și terapeutic al Distrofiei Musculare Duchenne
Actualities in the management of the diagnosis and therapy of Duchene Muscular Distrophy
Mihaela Amelia Dobrescu1, Ileana - Octavia Petrescu1, Daniela Elise Tache1, Stefana Oana Purcaru 1, Maria Puiu2, Nicoleta Andreescu 2, Lavinia Raluca Sarafoleanu1 (1. Craiova, 2 Timisoara, Romania)
17:25 - 17:35 Perspectivele de cercetare si diagnostic in Centrul de Medicina Genomică, Timișoara
Prospect for research and diagnosis in Center of Genomic Medicine, Timisoara
Maria Puiu, Nicoleta Andreescu (Timisoara, Romania)
17:35 - 17:45 Factorii de crestere IGF1 si IGF2 in patologia metabolica a copilului
Growth factors IGF-1 and IGF-2, in childhood pathology
Sorin Buzinschi (Brasov, Romania)

4 septembrie 2015

Sala Europa

08:00 - 10:05 Gastroenterologie / Gastroenterology
Chairs: Marin Burlea, Liviu-Laurentiu Pop

08:00 - 08:05 Lansare carte - 'Nelson Textbook of Pediatrics', 2-Volume Set , July 2015, 20th edition
Book release - 'Nelson Textbook of Pediatrics', 2-Volume Set , July 2015, 20th edition
Prezintă: Prof.univ. dr. Marin Burlea (Iasi, Romania )
08:05 - 08:20 Infecția cu Helicobacter pylori la copil
Helicobacter pylori infection in children
Marin Burlea (Iasi, Romania )
08:20 - 08:40 Diagnosis and long-term consequences of coeliac disease
Diagnosis and long-term consequences of coeliac disease
Christian Braegger (Zurich, Switzerland )
08:40 - 08:55 Imunitatea tubului digestiv – actualitați
Immunity of the digestive tract- update
Bianca Simionescu, Nicolae Miu (Cluj-Napoca, Romania)
08:55 - 09:10 De ce este dificila terapia bolii Crohn pediatrice'?
Why is Crohn's Disease difficult to treat in pediatrics?
Daniela Serban (Cluj-Napoca, Romania)
09:10 - 09:25 Abordarea diagnostica si terapeutica a bolii inflamatorii intestinale cu debut foarte precoce
Diagnostic and therapeutic approach of very early onset intestinal inflamatory disease
Gabriela Leșanu (Bucuresti, Romania)
09:25 - 09:40 Tratamentul bolii celiace azi-mâine!?
The treatment of celiac disease today-tomorrow!?
Alexandru Pîrvan (Cluj-Napoca, Romania)
09:40 - 09:55 Alergia Ig E dependenta la grau versus boala celiaca
IgE dependent wheat allergy versus coeliac disease
Dan Moraru, Bogdan Stana, Laura Bozomitu (Iasi, Romania )
09:55 - 10:05 Colonopatia fibrozanta din mucoviscidoză (fibroză chistică) – cu adevărat o problemă?
Fibrosing colonopathy in cystic fibrosis – truly a problem?
Liviu-Laurentiu Pop, Corina Pienar, Ioana Ciucă (Timisoara, Romania)

10:05 - 10:20 Simpozion HIPP / HIPP Symposium

10:05 - 00:00 Managementul gastroenteritei acute din perspective ghidului ESPGHAN 2014
Managementul gastroenteritei acute din perspective ghidului ESPGHAN 2014
Doina Anca Pleșca (Bucuresti, Romania)

10:20 - 10:30 Pauză de cafea / Coffee Break

10:30 - 12:30 Hepatologie / Hepathology
Chairs: Evelina Moraru, Nicolae Miu

10:30 - 10:47 Abordarea practica a bolii ficatului gras la copil si adolescent
Practical aproach to non-alchoolic fatty liver disease in children and adolescents
Ioan Simedrea, Oana Belei, Laura Olariu (Timisoara, Romania)
10:47 - 11:04 Suferința ficatului în boala celiaca
Liver impairment in caeliac disease
Nicolae Miu, Bianca Simionescu (Cluj-Napoca, Romania)
11:04 - 11:21 Factori de prognostic in evolutia hepatopatiilor acute si cronice la copil
Prognostic factors in evolution of acute-on-chronic hepatopathy in children
Tudor L. Pop (Cluj-Napoca, Romania)
11:21 - 11:38 Actualitati in patologia hepatica a copilului
Up to date in liver pathology of children
Evelina Moraru1, Dan Moraru1, Miu Nicolae2 (1.Iasi,2 Cluj-Napoca, Romania)
11:38 - 11:55 Rolul microbiotei intestinale in patogenia bolilor hepatice
The role of gut microbiota in the pathogenesis of liver diseases
Dana Pacurar, Oraseanu D, Gabriela Leșanu (Bucuresti, Romania)
11:55 - 12:12 Hepatopatia asociata fibrozei chistice (mucoviscidoză)
Cystic Fibrosis Related Liver Disease (CFRLD)
Ioana Ciucă, Liviu Pop, Zagorca Popa (Timisoara, Romania)
12:12 - 12:30 Hipertensiunea portala la copil
Portal hypertension in children
Laura Bozomitu, Bogdan Stana (Iasi, Romania)

12:30 - 13:30 Simpozion ANGELINI / ANGELINI Symposium

12:30 - 13:00 Cum tratam patologia respiratorie acuta pediatrica? Importanta terapiei simptomatice si patogenice.
How to treat pediatric acute respiratory pathology? The importance of symptomatic and pathogenic therapy.
Sorin Man (Cluj-Napoca, Romania)
13:00 - 13:30 In pediatrie, increderea este suma experientelor pozitive. Pentru medic, parinte si copil.
In pediatrics, trust is the sum of positive experiences. For the physician, parent and child.
Evelina Moraru (Iasi, Romania)

13:30 - 14:30 Pauză de prânz - Vizionare postere / Lunch Break - Posters viewing
Carmen Petrescu (PP 65-80), Ileana Puiu (PP 81-96), Adrian Lăcătușu (PP 97-112), Mihai Craiu (PP 113-127)

14:30 - 16:30 Nefrologie / Nefrology
Chairs: Mihaela Bălgrădean, Aurel Bizo, Mihai Gafencu

14:30 - 14:43 Progresia bolii cronice renale in uropatiile malformative
Progression of chronic disease inmalformative uropathies
Cornel O. Aldea (Cluj-Napoca, Romania)
14:43 - 14:56 Hipertensiunea arteriala de cauza renala
Renal caused hypertension
Cristina Stoica (Bucuresti, Romania)
14:56 - 15:10 Managementul hidronefrozei depistate antenatal
Management of hydronephrosis antenatal detected
Radu Russu, Magdalena Iuliana Starcea, Mihaela Munteanu (Iasi, Romania)
15:10 - 15:23 Nefrotoxicitatea in practica pediatrica
Nephrotoxicity in pediatric practice
Aurel Bizo, B. Bulata (Cluj-Napoca, Romania)
15:23 - 15:36 Sindromul nefrotic – utilitatea testării genetice la copil
Nephrotic syndrome – utility of genetic testing in children
Carmen Duicu, Oana Mărginean, Florin Tripon, Andrei Crauciuc, Claudia Bănescu (Tg. Mures, Romania)
15:36 - 15:49 Nefropatii associate infectiei HIV
Nephropathy associated to HIV infection
Mihai Gafencu, Rodica Costa, Raluca Isac, Gabriela Doroș (Timisoara, Romania)
15:49 - 16:02 Particularitati evolutive in sindromul hemolitic si uremic
Evolutive particularities in haemolytic uraemic syndrome
Magdalena Iuliana Starcea, Mihaela Munteanu, Radu Russu (Iași, Romania)
16:02 - 16:17 Strategii terapeutice in sindroamele proteinurice la copil
New perspectives and therapeutic strategies in proteinuria syndromes in children
Mihaela Balgradean (Bucuresti, Romania)
16:17 - 16:30 Ce se ascunde in spatele nefrozei lipoide la copil?
What lies behind thechild lipoid nephrosis?
Adrian-Vasile Craciun, Daniela Chiru, Teofana Bizerea, Otilia Mărginean (Timisoara, Romania )

16:30 - 16:45 Simpozion BIOFARM / BIOFARM Symposium

16:30 - 00:00 Importanța vitaminelor și mineralelor în dezvoltarea copilului
The importance of vitamins and minerals in child development
Mircea Nanulescu (Cluj-Napoca, Romania)

16:45 - 17:00 Simpozion VIFOR PHARMA / VIFOR PHARMA Symposium

16:45 - 00:00 Imunostimularea in preventia infectiilor respiratorii la copii
Imunostimulation in prevention of frecquent respiratory tract infections in children
Ioana Ciuca (Timisoara, Romania)

17:00 - 17:20 Simpozion FITERMAN PHARMA / FITERMAN PHARMA Symposium

17:00 - 17:20 Asocieri clasice in practica pediatrica
Classical combinations in pediatric practice
Marin Burlea (Iasi, Romania)

17:20 - 17:35 Simpozion RONTIS / RONTIS Symposium

17:20 - 17:35 Obstructia nazala in inflamatiile respiratorii, solutii terapeutice natural
Nasal obstruction in respiratory inflammation, natural therapeutic solutions
Marin Burlea (Iasi, Romania)

18:20 Adunarea Generală a SRPed / The General Assembly of SRPed

20:30 CINĂ FESTIVĂ / GALA DINNER
Complex - Restaurant Flonta (Comuna Giroc, Str. Stadion, Nr. 2)

Sala Timiș-Mures

08:00 - 09:40 Alergologie / Allergology
Chairs: Cristian Gheonea, Stela Gotia

08:00 - 08:15 Alergia la arahide de la simptome la preventie
Peanut allergy from symptoms to prevention
Diana Deleanu (Cluj-Napoca, Romania)
08:15 - 08:30 Exista o relatie intre alergiile alimentare si astmul bronsic?
There is a relationship between food allergies and asthma?
Doina Anca Pleșca, Luminita Spatariu, Victoria Hurduc (București, Romania)
08:30 - 08:40 Alergii respiratorii - consideratii pentru practician
Respiratory allergies-considerations for the practitioner
Cristian Gheonea (Craiova, Romania)
08:40 - 08:55 Hiperimunoglobulinemia G4 in patologia copilului
Hiperymmunoglobulinemia G4 in the pathology of child
Evelina Moraru (Iași, Romania)
08:55 - 09:10 Astmul bronsic la adolescenti
Asthma in adolescences
Ileana Ioniuc, Monica Alexoae (Iași, Romania)
09:10 - 09:25 Posibilitati si limite in tratamentul eczemei atopice la copil
Possibilities and limits in the treatment of atopic eczema in children
Stela Gotia (Iași, Romania)
09:25 - 09:40 Managementul urticariei la copil
Management of urticaria in children
Paraschiva Chereches-Panta (Cluj-Napoca, Romania)

09:40 - 10:05 Simpozion NESTLE / NESTLE Symposium

09:40 - 10:05 Alergiile la sugar si copilul mic - provocari nutriționale
Allergies in infants and young children - nutritional challenges
Nicolae Miu (Cluj-Napoca, Romania)

10:05 - 10:20 Simpozion SERVIER / SERVIER Symposium

10:05 - 00:00 Rolul interventiei antiinflamatoare in infectiile respiratorii superioare si inferioare la copil
The role of anti-inflammatory intervention in children with upper and lower respiratory tract infections
Evelina Moraru (Iasi, Romania)

10:20 - 10:30 Pauză de cafea / Coffee Break

10:30 - 12:30 Reumatologie / Rheumatology
Chairs: Călin Lazăr, Neli Revenco

10:30 - 10:45 Rezultatele implementării Registrului Național al maladiilor reumatice la copii în Republica Moldova.
Results of implementing The National Register of Rheumatic Disease of Children
Neli Revenco, Irina Taranet, Igor Pletosu, Silvia Foca, Livia Bogonovschi (Chisinău, Republica Moldova)
10:45 - 11:00 Febra periodică la copil
Periodical fever in children
Mariana Ștefan (Bucuresti, Romania)
11:00 - 11:15 Aspecte diagnostice și terapeutice în vasculitele sistemice la copil
Diagnostic and therapeutic issues in systemic vasculites in children
Călin Lazăr 1, Mihaela Spirchez 1, Daniela Opriș 2 (1. Cluj-Napoca, 2. Bucuresti, Romania)
11:15 - 11:30 Actualităţi şi inovaţii în managementul artritei juvenile
Upto date and innovation in juvenile arthrites management
Constantin Ailioaie, Alina Murgu, Laura Marinela Ailioaie (Iasi, Romania)
11:30 - 11:45 Dificultăți de diagnostic în AIJ -forma oligoarticulară
Dificulties of diagnoses in Juvenile Idiopathic Oligoarthritis
Ladislau Ritli (Oradea, Romania)
11:45 - 12:00 Urgențe în bolile reumatismale la copil
Rheumatic diseases emergencies in child
Alina Murgu, Evelina Moraru (Iasi, Romania)
12:00 - 12:15 Reacție adversă la Methotrexat- toxicitate hematologică (prezentare de caz)
Adverse reaction to methothrexat – haematologic toxicity (case report)
Matilda Laday, Reka Borka-Balas (Tg. Mures, Romania)
12:15 - 12:30 Imunodeficiențele primare asociate bolilor autoimune reumatologice cu debut juvenil: un studiu clinic multicentric
Primary immunodeficiencies autoimmune rheumatologic disease with juvenile onset: multicenter study
Mihaela Spârchez, Iulia Lupan, Dan Delean, Aurel Bizo, Laura Damian, MM Tămaş, Laura Muntean, Claudia Bolba, Călin Lazăr, Ioana Felea, Simona Rednic (Cluj-Napoca, Romania)

13:30 - 14:30 Pauză de prânz - Vizionare postere / Lunch Break - Posters viewing
Carmen Petrescu (PP 65-80), Ileana Puiu (PP 81-96), Adrian Lăcătușu (PP 97-112), Mihai Craiu (PP 113-127)

14:30 - 16:30 Imagistica / Medical Imaging
Chairs: Otilia Fufezan, Bogdana Țilea

14:30 - 14:54 Localizari abdominale ale limfomului pediatric -ce trebuie sa stim?
Abdominal localization of children lymphomas – what do we have to know?
Bogdana Țilea, Adelaide Rega, Anca Tanase (Paris, Franta)
14:54 - 15:18 Aportul ultrasonografiei postnatale in evaluarea hidronefrozelor decelate antenatal
The contribution of kidney ultrasonography in the management of antenatal detected hydronephrosis
Otilia Fufezan, Simona Tatar (Cluj-Napoca, Romania)
15:18 - 15:42 Utilizarea urosonografiei cu substanță de contrast în detectarea refluxului vezicoureteral la copil – expunere de cazuri din experiența Clinicii Pediatrie III Cluj-Napoca
Voiding urosonography with ultrasound contrast agents for detection of vesico-ureteral reflux in children
Simona Tatar, Otilia Fufezan (Cluj-Napoca, Romania)
15:42 - 16:06 Indicatiile si aportul diagnostic al CT in pediatrie versus iradiere
Indications and diagnostic contribution of CT versus radiation in pediatric population
Simona Cerbu, Carmen Torok, Dan Costachescu (Timisoara,Romania)
16:06 - 16:30 Rolul ultrasonografiei toracice in patologia pediatrica
Lung ultrasound in pediatric pathology
Ioana Ciucă (Timisoara, Romania)

16:30 - 16:45 Simpozion SUNWAVE / SUNWAVE Symposium

16:30 - 00:00 Simbiotice functionale in patologia copilului
Functional Symbiotics in children pathology
Liviu Laurentiu Pop (Timisoara, Romania)

16:45 - 17:00 Simpozion 3F PLANTAMED / 3F PLANTAMED Symposium

16:45 - 00:00 Microbiota intestinala
Microbiota intestinala
Mihaela Balgradean (Bucuresti, Romania)

17:35 - 18:20 Lansare carte / Book release
Prof. Univ. Dr. Ioan Popa
volumul de versuri 'Ultimul popas'

Sala Hotel Boavista

08:00 - 10:05 Cardiologie / Cardiology
Chairs: Robin Martin, Gabriela Doroș, Adrian Lăcătușu

08:00 - 08:30 Arterial shunts for cyanotic heart disease - are they a thing of the past? UK outcomes for arterial shunts and the changing pattern of UK practice
Arterial shunts for cyanotic heart disease - are they a thing of the past? UK outcomes for arterial shunts and the changing pattern of UK practice
Robin Martin (Bristol, UK)
08:30 - 08:45 Rolul polimorfismului genetic, biomarkerilor și ecografiei cardiace în evaluarea riscului de cardiotoxicitate postchimioterapie la copiii cu neoplazii
Role of genetic polymorphism, bio-markers and cardiac echografy for evaluation of cardiotoxicity risk secondary to chemotherapy treatment in children with malignancy
Simona Cainap, Gheorghe Popa, Cristina Blag, Laura Pop, Calin Cainap, Viorica Nagy (Cluj-Napoca, Romania)
08:45 - 09:00 Cardiomiopatia hipertrofica in patologia pediatrica - probleme de diagnostic
Hipertophic cardiomiopathy in pediatric pathology – problems af diagnosis
Amalia Fagaraseanu (Tg. Mures, Romania)
09:00 - 09:15 Stetacustica 'aproape' similara, situatii morfologice diametral opuse
Similar sound, oposite morphological situation
Adrian Lacatusu, Alina Mara Lăcătușu, Ramona Olariu, Adrian Ciulpan, Iulian Velea (Timisoara, Romania)
09:15 - 09:30 Evoluția pacienților cu ventricul drept sistemic
Systemic right ventricle – monitoring the evolution
Angela Butnariu (Cluj-Napoca, Romania)
09:30 - 09:45 Coarctatia de aorta - probleme de diagnostic si tratament
Aortic coarctation in infants and children – diagnose, treatment and prognostic
Gabriela Doroș, Anca Popoiu A., Cristina Olariu, Popescu A., Mihai Gafencu (Timisoara, Romania)
09:45 - 10:05 Afectarea cardio-vasculara in limfoamele maligne
Cardiac involvement in malignant non-hogkin lymphomas in children
Grigore Dimitriu, Lavinia Dimitriu, Ingrid Mițiu (Iasi, Romania)

10:20 - 10:30 Pauză de cafea / Coffee Break

10:30 - 12:30 Hematologie-Oncologie / Hematology - Oncology
Chairs: Margit Șerban, Ingrith Miron, Smaranda Arghirescu

10:30 - 10:47 Tratamentul multidisciplinar modern in tumorile cu celule germinale intracraniene
The modern multidisciplinary treatment in intracranian germ cell tumors
Monica Dragomir, Codruta Comsa (Bucuresti, Romania)
10:47 - 11:04 Ingrijirea copilului cu supravietuire indelungata dupa cancer
Child care with long survival after cancer disease
Ladislau Ritli, Gabriela Miculschi, C.Cristian Sava (Oradea, Romania)
11:04 - 11:21 Raritati în patologia tumorala a pancreasului neuroendocrin la copil
Uncommon pancreatic neuroendocrine tumors in children
Ingrith Miron, Doina Mihaila, Petru Plamadeala, Irina Mucenica, Gabriel Aprodu (Iasi, Romania)
11:21 - 11:38 Profilul complicatiilor infectioase la imunodeprimati
Infectious complications profile at imunosupression
Ada Balan, Smaranda Arghirescu, Cristian Jinca, A.Andrada Oprisoni, Estera Boeriu, Maria Cucuruz, Carmen Petrescu, Margit Serban (Timisoara, Romania)
11:38 - 11:55 Neuroblastomul la copil, experienta Clinicii Pediatrie II
Neuroblastoma in children- Clinic II Pediatrics experience
Gheorghe Popa, Cristina Blag, Călin Ordeanu (Cluj-Napoca, Romania)
11:55 - 12:12 Importanta clinica a investigatiilor biomoleculare in hemofilie
Clinical importance of bio-molecular investigations in hemophilia
Margit Serban, Emilia Ursu, Florin Boldeanu, Valentin Ordodi, Laura Cernat, Dan V.Poenaru, Ioana Ionita, Smaranda Arghirescu (Timisoara, Romania)
12:12 - 12:30 Hemolimfohistiocitoza – o afectiune rara cu prognostic rezervat
Hemophagocytic lymphohistiocytosis – a rare disease with potential unfavorable outcome
Anca Colita, Ana Maria Bica, Tudor Neamtu, Luminita Dumitrache, Letitia Elena Radu, Cristina Georgiana Zaharia, Mihaela Georgiana Safta, Andra Beldiman, Anca Gheorghe, Mirela Asan, Constantin Arion (Bucuresti, Romania)

13:30 - 14:30 Pauză de prânz - Vizionare postere / Lunch Break - Posters viewing
Carmen Petrescu (PP 65-80), Ileana Puiu (PP 81-96), Adrian Lăcătușu (PP 97-112), Mihai Craiu (PP 113-127)

14:30 - 16:30 Neonatologie / Neonatology
Chairs: Manuel Rui Garcia Carrapato, Constantin Ilie, Silvia Stoicescu, Mărioara Boia

14:30 - 14:45 New BPD – prenatal origin
New BPD – prenatal origin
Manuel Rui Garcia Carrapato (Porto, Portugal)
14:45 - 15:00 Malformatiile cerebrale , diagnostic precoce si prognostic
Brain Malformations, Early Diagnosis and Prognosis
Mărioara Boia, Aniko Manea, Daniela Cioboata, Oana Bilav (Timisoara, Romania)
15:00 - 15:15 Prematuritatea extrema-factor de risc al sechelelor neurologice
Extreme Prematurity – Risk Factor of Neurological Sequelae
Aniko Manea, Mărioara Boia, Daniela Cioboata, Mihaela Dobre (Timisoara, Romania)
15:15 - 15:30 Afecţiuni neurologice perinatale cu risc major pentru prognostic neurodevelopmental nefavorabil – incidenţă şi corelaţii clinico-epidemiologice la prematurul cu vârstă de gestaţie sub 32 de săptămâni
Pernatal neurological conditions with major risk for unfavorable neurodevelopmental outcome – incidence, clinical and epidemiological correlations in preterm infants less than 32 weeks gestation
Maria Livia Ognean, Oana Boantă, Ecaterina Olariu, Simona Kovacs, Doina Andreicuţ (Sibiu, Romania)
15:30 - 15:45 Antibiorezistenţa germenilor gram negativi – semnal de alarmă pentru secţiile de terapie intensivă neonatală
Antimicrobial resistance of gram negative microorganisms – a distress signal for neonatal intensive care units
Gabriela Zonda, Andreea Avasiloaiei, L. Paduraru, M. Moscalu, Maria Stamatin (Iasi, Romania)
15:45 - 16:00 Chist bronhogen congenital – cauză de detresă respiratorie la nou-născut
Congenital bronchogenic cyst – cause of respiratory distress in neonates
Manuela Cucerea1 Marta Simon1, Raluca Marian1, Laura Suciu1, Elena Moldovan1, Gabriel Aprodu2 (1 Tg.Mures, 2. Iasi, Romania)
16:00 - 16:15 Infecţia perinatală cu Streptococ grup B – factori de risc si aspecte clinice şi paraclinice
Group B Streptococcus perinatal infection – risk factors, clinical and paraclinical facts
Doina Broscăuncianu, Silvia-Maria Stoicescu (Bucuresti, Romania)
16:15 - 16:30 Ecografia Doppler ante si postnatala – factor de predictie pentru restrictia de crestere intrauterina
Ante and postnatal Doppler ultrasound - predictive factor for intrauterine growth restriction
Mihaela Tunescu, Gabriela Olariu, Maria Tara, Sebastian Olariu (Timisoara, Romania)

Sala BEGA

08:00 - 10:05 Imunologie 'Al 130-lea J Project' / Immunology 'The 130th J Project'
Chairs: Laszlo Marodi, Margit Serban, Ioan Gherghina

08:00 - 08:15 Primary immunodeficiencies. Current concepts and future challenges
Primary immunodeficiencies. Current concepts and future challenges
Laszlo Marodi (Debrecen, Ungaria)
08:15 - 08:28 Progrese in diagnosticul si tratamentul imunodeficientelor primitive
Progress in diagnosis and treatment of primary immunodeficiencies
Ioan Gherghina, Alexis V. Cochino, Petru Damir, Dumitru Matei (Bucuresti, Romania)
08:28 - 08:40 Imunodeficientele primare – cenusareasa imunologiei?
Primary immunodeficiencies – the cinderella of immunology?
Margit Serban, Mihaela Bataneant, Mihaela Baica (Timisoara, Romania)
08:40 - 08:51 Deficitul selectiv primar de IgA simptomatic la copil
Selective IgA deficiency simptomatic in children
Aurica Rugină, Monica Alexoae, Ileana Ioniuc, Petruţ Tereza (Iasi, Romania)
08:51 - 09:02 Cazuri clinice de imunodeficiente din cazuistica IOMC
Clinical cases of immunodeficiencies from IOMC
Alexis V. Cochino, Sigrid Covaci, Oana Farkas, Ioan Gherghina (Bucuresti, Romania)
09:02 - 09:13 Transplantul de celule stem hematopoietice in imunodeficientele primare. Experienta centrului de transplant Timisoara
Hematopoietic stem cell transplantation for primary immunodeficiencies. The experience of the transplant center Timisoara
Cristian Jinca, Margit Serban, Mihaela Bataneant, Andrada Oprisoni, Anca Isac, Andreea Pascalau, Ada Balan, Oana Ciocarlie, Mihaela Baica, Smaranda Arghirescu (Timisoara, Romania)
09:13 - 09:24 Dificultăți terapeutice la copiii cu imunodeficiențe primare. Cazuri clinice
Treatment difficulties in children with primary immunodeficiencies. Clinical cases
Sorin Ioan Iurian, Dana Fintina (Sibiu, Romania)
09:24 - 09:33 Raspunsul biologic la vaccinarea pneumococica a copiilor cu deficit selectiv de imunoglobulina A
Biological reactivity to pneumococcal test vaccination in children with selective immunoglobuline A deficiency
Ellenes-Jakabffy Zoltán1, Maródi László2 (1.Oradea, Romania; 2.Debrecen, Ungaria)
09:33 - 09:42 Hipogamaglobulinemia – semn major in diagnosticul imunodeficientelor primare
Hypogammaglobulinemia – major sign in primary immunodeficiencies diagnosis
Mihaela Bataneant (Timisoara, Romania)
09:42 - 09:53 Relatia anemie feripriva - imunitate umorala
Relationship between iron deficiency anemia and humoral immunity
Ana-Simona Drochioi, Oana Teslariu, Dana-Teodora Anton-Paduraru (Iasi, Romania)
09:53 - 10:02 ARPID – intre sperante si realizari
ARPID – between hopes and achievements
Artemiza Baldea - Asociatia Romana a Pacientilor cu Imunodeficiente Primare (ARPID)

10:05 - 10:20 SESIUNE ASISTENTI MEDICALI / SESIUNE ASISTENTI MEDICALI

10:20 - 10:30 Pauză de cafea / Coffee Break

10:30 - 12:30 SESIUNE ASISTENTI MEDICALI / SESIUNE ASISTENTI MEDICALI

13:30 - 14:30 Pauză de prânz - Vizionare postere / Lunch Break - Posters viewing
Carmen Petrescu (PP 65-80), Ileana Puiu (PP 81-96), Adrian Lăcătușu (PP 97-112), Mihai Craiu (PP 113-127)

14:30 - 16:30 SESIUNE ASISTENTI MEDICALI / SESIUNE ASISTENTI MEDICALI

5 septembrie 2015

Sala Europa

08:30 - 10:00 Urgente Pediatrice / Pediatric Emergencies
Chairs: Coriolan Emil Ulmeanu, Mihai Craiu, Adrian Craciun

08:30 - 08:45 Urgentele hipertensive in intoxicatiile acute la copil si adolescent
Hypertensive emergencies in acute poisoning in children and adolescents
Coriolan Emil Ulmeanu, Viorela Gabriela Nitescu, Cristina Iolanda Vivisenco (Bucuresti, Romania)
08:45 - 09:00 Triajul telefonic al urgentelor pediatrice. Experienta Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca
Telephone triage of Pediatric emergencies. Experience of Children Emergency Clinical Hospital Cluj-Napoca
Călin Lazăr, Daniela Dreghiciu (Cluj-Napoca, Romania)
09:00 - 09:15 Comele toxice la copii - studiu pe o perioada de 9 ani
Toxic comas in children – a 9 years retrospective study
Simona Stanca, Elena Mădălina Petran, Coriolan Emil Ulmeanu (Bucuresti, Romania)
09:15 - 09:30 Rolul simularii în procesul educațional al medicinei de urgență în Pediatrie
Simulation in emergency pediatrics training programe
Gabriel Bencze, Gabriela Bar, Maria Tănasie, Iustina Violeta Stan, Mihai Craiu (București, Romania)
09:30 - 09:45 Sepsisul sever si socul septic la copil - up to date
Severe sepsis and septic shock – up to date
Adrian Craciun, Daniela Chiru, Otilia Mărginean (Timisoara, Romania)
09:45 - 10:00 Ghiduri de tratament in bronsiolita acuta – plusuri si minusuri
Treatment guidelines in acute bronchiolitis – pluses and minuses
Daniela Chiru, Adrian Craciun, Delia Nicoara, Otilia Mărginean (Timisoara, Romania)

10:00 - 10:15 Simpozion SPIN IT / SPIN IT Syposium

10:00 - 10:15 Un nou standard in gestionarea programarilor si a pacientilor - aplicatia maprogramez.net
A new standard in managing schedules and pacients - maprogramez.net application

10:15 - 10:30 Pauză de cafea / Coffee Break

10:30 - 12:50 Toxicologie Clinica / Clinic Toxicology
Chairs: Coriolan Emil Ulmeanu, Aurel Bizo, Viorela Gabriela Nitescu

10:30 - 11:00 Cardio-vascular effects of canabis
Cardio-vascular effects of canabis
Régis Bedry (Bordeaux, France)
11:00 - 11:30 Intoxicatiile acute cu medicamente cardiotoxice. Studiu multicentric retrospectiv – Bucuresti, Cluj- Napoca, Iasi si Timisoara
Acute poisoning with cardiotoxic drugs. A retrospective multicentre study - Bucuresti, Cluj-Napoca, Iasi and Timisoara
Aurel Bizo1, Nicolai Nistor2, Mihai Gafencu3, Viorela Gabriela Nitescu4, Coriolan Emil Ulmeanu 4 (1. Cluj-Napoca, 2. Iași, 3. Timișoara, 4. Bucuresti, Romania )
11:30 - 11:50 AKI – acute kidney injury – in intoxicatiile acute la copil si adolescent
Acute kidney injuri in acute intoxication in children and adolescences
Aurel Bizo (Cluj-Napoca, Romania )
11:50 - 12:10 Diagnostic si tratament in intoxicatiile cu cardiotrope – stabilizatori de membrane si antidepresive triciclice
Diagnostic si tratament in intoxicatiile cu cardiotrope – stabilizatori de membrane si antidepresive triciclice
Viorela Gabriela Nitescu, Cristina Iolanda Vivisenco, Dora Andreea Boghitoiu, Coriolan Emil Ulmeanu (București, Romania)
12:10 - 12:30 Bauturile energizante sunt sigure sau nu?
Energy drinks, realy harmful?
Nicolai Nistor, Cristina Jităreanu (Iasi, Romania)
12:30 - 12:50 Profilul bio-psiho-social al tinerilor consumatori de substante psihoactive
Bio-psycho-social profile of youngsters users of psychoactive substances
Mihai Gafencu, Anda Jurma, Lidia Cocarca, Catalin Marian Mutascu, Delia Mihailov, Gabriela Doroș (Timisoara, Romania)

12:50 Festivitatea de inchidere / Festivitatea de inchidere

Sala Timiș-Mures

08:30 - 10:00 Postere prezentate oral, tineri cercetatori / Posteres selected for oral presentation, Young researchers
Chairs: Cristina Maria Mihai, Tudor L. Pop

10:15 - 10:30 Pauză de cafea / Coffee Break

10:15 - 12:35 Postere prezentate oral, tineri cercetatori / Posteres selected for oral presentation, Young researchers
Chairs: Carmen Petrescu, Ioana Ciucă